Składniki :

  • – 50 dag wołowiny i wieprzowiny pokrojonej w dość drobną kosteczkę
  • – ziemniaki pokrojone w kosteczkę (kilka średnich)
  • – czerwona i żółta papryka pokrojona w kosteczkę
  • – 2 duże cebule pokrojone w kosteczkę
  • – puszka pomidorów – rozdrobnionych
  • – całe opakowanie słodkiej papryki w proszku (gulasz węgierski to oryginalnie potrawa ostra, ale nie każdy lubi ostre potrawy więc zamiast ostrej papryki w proszku dodajemy słodką. Oczywiście kto chce może dać ostrą. Na imprezę rodzinną radzę jednak dodać słodkiej ;p
  • – przyprawa do gulaszu (mniej więcej łyżka)
  • – sól, pieprz, bulion wołowy x2, olej do smażenia, czosnek (wedle uznania), odrobina kminku, 4 liście laurowe, 4 ziela angielskie

Wykonanie :

Najpierw wstawiamy bulion na gaz – dodajemy do niego kostkę bulionową wołową, ziele angielskie, listek laurowy, sól, pieprz, kminek, przyprawę do gulaszu i pokrojone ziemniaki. Gotujemy do momentu ugotowania się ziemniaków. Bulionu musi być tyle, by nie wyszła z tego zupa gulaszowa a gulasz – musi być to gęste więc lepiej wlać 1l wody a później w razie potrzeby uzupełnić wodą gotowaną niż miałoby być go za dużo i wyszłaby zupa po dodaniu wszystkich składników.

Wołowinę smażymy na ostrym ogniu przez kilka minut a następnie dusimy w bulionie wołowym pod przykryciem do miękkości (przynajmniej 30 minut na małym ogniu). Wieprzowinę smażymy razem z cebulą, czosnkiem(przeciśniętym lub pokrojonym w plasterki) i paprykami. Dodajemy pomidory z puszki i dusimy pod przykryciem 20 minut. Dodajemy paprykę w proszku, która nada koloru, aromatu i zagęści całą potrawę.

Na koniec łączymy składniki – dodajemy do bulionu z ziemniakami wieprzowinę z warzywami, i wołowinę ( w razie potrzeby-gdyby całość wyszła za gęsta-dolewamy bulion z gotowania wołowiny a jeżeli to też mało – dolewamy gotowanej wody i po zagotowaniu ewentualnie doprawiamy).

Cała potrawa po połączeniu składników musi być gęsta -jak przystało na gulasz. Jeżeli jest za gęsta, dolewamy bulion lub wodę gotowaną. Ważne jest, by na starcie nie nalać za dużo wody na bulion bo później w razie zbyt dużej ilości płynu nic się nie poradzi (no chyba, że odleje się nadmiar bulionu zanim doda się wieprzowinę z warzywami i wołowinę).